Page 265 - The-VC-and-DSO-Volume-II

Basic HTML Version

The Distinguished Service Order
259
Iajor 21 Dec. 1901; was mentioned in Despatches [London Gazette, 18
Apri l, 1902], and was created a Companion of the Distinguished Service
Order [London Gazette, 25 April, 1902]: "Edmund Howard Gorges,
~ajor,
Manchester Regt. (Turkana Punitive Expedition)." He was in–
vested by the King 28 March, 1903. He was Commandant of the Camel
Corps 'and Mounted Infantry in Somali land, 1904; commanded the 1st
Battn. King's African Rifles, 1905, and the Nandi Field Force, 1905 (Des–
patches [London Gazette, 18 Sept. 1906]; Brevet of Lieutenant-Colonel
26 March, 1906; clasp); served in East Africa, 1906 (Despatches). He
was given the Brevet of Colonel 10 May, 1910; became Lieutenant-Colonel,
West African Regt. 11 Jan. 1912, and was Commandant of the West
African Regt. from 2 Jan. 1913, to 6 May, 1916. Brevet Colonel Gorges
was the Commanding Officer of the British Contingent, Cameroon Ex–
peditionary Force, from 1914 to 1916, and for his services was mentioned
in Despatches twice; was made a C.B. in 1915, and Officer of the Legion
of Honour. On 7 Sept. 1916, he became Temporary Brigadier-General to
command the South Midland Brigade, Home Forces; was Brigade Com–
mander, 200th Infantry Brigade, Home Forces, 17 April, 1917, to 24 Feb.
1918; was promoted Substantive Colonel 6 Dec. 1917; appointed Brigade
Commander, 202nd Infantry Brigade, Home Forces, 25 Feb. 1918. He
was made a C.B.E. in 1919. Brigadier-General E. H. Gorges is a Fellow
of the Royal Geographical Society. He married, in 1900, Sylvia Rosalie,
only daughter of Lieut.-Colonel H. F. Townshend, of Castle Townshend,
Cork, and they have one daughter.
GODFREY, CHARLES,
Capt., was born 16 Feb. 1872, son of Major–
General Godfrey. He entered the North Lancashire Regt., as a Second
Lieutenant,2 May, 1891, and became Lieutenant in the Indian Staff Corps
26 June, 1892; was appointed Second-in-Command of the British Central
Africa Rifles in May, 1898. He became Captain (26th Bombay Infantry).
He served in Central Africa in 1902, and for his services was created a
Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 25 April,
1902] : "Charles Godfrey, Capt., Indian Staff Corps (for the Ashanti
Expedition)." The Insignia, Warrant and Statutes were sent to his father,
Major-General Godfrey, 13 J an. 1903. Capt. Godfrey died 22 April, 1903.
London Gazette, 20 May, 1902.-" War Office, 20 May, 1902. The
King has been graciously pleased to give orders for the following appoint–
ment to the Distinguished Service Order, in recognition of the services
of the undermentioned Officer during the operations against the Mullah
in Somaliland. To be a Companion of the Distinguished Service Order."
McNEILL, MALCOLM,
Capt., was born 30 Jan. 1866, son of the late
Lieut.-Colonel A. C. McNeill, C.8.I., Madras
Army, of the family of McNeill, of Colon–
say, and Annabella, daughter of General
Sir John Campbell, K.C.S.I. He was
educated at Cargilfield, Clifton, and Sand–
hurst, and entered the Army 7 Feb. 1885,
with a commission in the Argyll and
Sutherland Highlanders, in which he was
promoted Captain 7 Nov. 1894. He saw
a great deal of active service, including
operations on the Indian North-West
Frontier in Waziristan, 1894-95, as
Assistant Superintendent of Signalling
(Medal and clasp); in the Tochi Valley,
1897 (Medal and clasp); in Somaliland,
1901. For his services in the last cam–
paign he was mentioned in Despatches 18
Malcolm McNeill.
April, 1902; received the Medal and clasp,
and was created a Companion of the Dis–
tinguished ervice Order [London Gazette, 20 May, 1902]: "War Office,
20 May, 1902.-The King has been graciously pleased to give orders for
t he following appointment to the Distinguished Service Order, in recog–
nition of the services of the under-mentioned Officer during the opera–
tions against the Mullah in Somaliland. To be a Companion of the Dis–
tinguished Service Order, Capt. Malcolm McNeill, Argyll and Sutherland
Highlanders." He retired 21 Feb. 1906, after 21 years in the Army, join–
ing the Reserve of Officers. When the European War broke out he at once
returned to England. He was given the command of the 11th Argyll and
utberland Highlanders in France, and was mentioned in Despatches,
and created a C.M.G., 1916. He died, 3 June, 1917, at the Honourable
Lady Murray's Hospital, at Treport, France, suddenly, of heart failure
after an attack of malaria. Capt. McNeill wrote" In Pursuit of the Mad
Mullah." His favourite recreations were big game hunting and fishing.
As a big game hunter he had a wide reputation, and his magnificent collec–
tion of trophies is kept in the museum
attached to his house at Oban.
Robert John Tudway.
London Gazette, 26 June, 1902.-" The
King has been graciously pleased to give
orders for the following appointments, in
recognition of the services of the following
Officers during the operations in South
Africa. The whole to bear date 26 June,
1902, unless otherwise stated."
TUDWAY, ROBERT JOHN,
Brevet
Lieut.-Colonel, was born 19 Nov. 1 59, son
of the Rev. Henry Tudway, of Walton–
in-Gordano, omerset. He entered the
Army as a Second Lieutenant in the 56th
Foot 13 Aug. 1 79, and became Lieutenant
in the Essex Regt. 1 July, 1 81. He
served with the Soudan Expedition, 1884-
85, on the Nile; employed with Mounted Infantry; took part in th e
action of Abu Klea and reconnaissance of 17 Feb. He was mentioned
in Despatches [London Gazette, 27 March and 25 Aug. 18 5]; received th
Medal with two clasps; Bronze Star. He became Captain 21 April,
1886; served in the Soudan, 1888, at uakin ; took part in the
action of Gamaizah, in command of Mounted Infantry (De patche
[London Gazette, 11 Jan. 1889]; clasp; 4th Class Medjidie); accom–
panied the Expedition to Dongola, 1896, in command of Camel Corps;
served during operations of 7 June and 19 ept. (De patches [London
Gazette, 3 Nov. 1896]; Brevet of Major 18 Nov. 1 96; Egyptian
Medal with two clasps); served with the Nile Expedition, 1897 (De–
spatches [London Gazette, 25 Jan. 1898]; clasp to Egyptian Medal) ;
with the Nile Expedition, 1898, in command of Camel Corps; at the
Battle of Khartoum (Despatches [London Gazette, 30 ept. 1898];
Brevet of Lieutenant-Colonel 16 Nov. 189 ; clasp to Egyptian Medal ,
and Medal) ; served in the South African War, 1899-1902, on the Staff; at
the Relief of Kimberley; took part in the operations in the Orange Free
State, Feb. 1900, including operations at Paardeberg, 17 to 26 Feb. (severely
wounded 18 Feb.); in the Transvaal, east of Pretoria, July, 1900; in
Orange River Colony; also in Cape Colony, south of Orange River, 1899 ;
again in Orange River Colony 30 Nov. 1900,
to
31 May. 1902. He was
promoted Major 15 Feb. 1900. For his services in South Africa he was
mentioned in Despatches [London Gazette, 8 Feb. and 10 ept. 1901];
received tbe Queen' Medal with four clasps; the King's Medal with two
clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order
[London Gazette, 26 June, 1902]: " Robert John Tudway, Brevet Lieu–
tenant-Colonel, Major, Essex Regt. In recognition of services during the
operations in South Africa." The Insignia, Warrant and Statutes were
sent to the G.O., Transvaal, and presented at Harrismith 16 March, 1903.
He served as D.A.A.G., South Africa, 4 Nov. 1900, to 21 ept. 1903;
D.A.A.G., 5th Division, 2nd Army Corps, Southern Command, 22 Sept.
1903, to 7 March, 1905; was given the Brevet of Colonel 16 Nov. 1904;
promoted Substantive Lieutenant-Colonel 16 May, 1906,
to
command the
Essex Regt.; created a C.B. in 1909; Substantive Colonel 16 May, 1910 ;
O.C., No. 3 District, Western Command, 5 Sept. 1911, to 30 Dec. 1914.
He was promoted Temporary Brigadier-General 31 Dec. 1914, and com–
manded
n.
Brigade until 20 June, 1915, serving in the Dardanelles. He
became D.A. and Q. LG. 21 June, 1915. For his services in the Dardanelles
he was created a C.M.G. in 1916, and made an Officer of the Legion of
Honour. He saw ervice in 1916 in France; was mentioned in D -
spatches, France, 1916 ; was placed on retired pay 18 Nov. 1916; received
the honorary rank of Brigadier-General 11 April, 1917, and granted the
Reward for Meritorious Service. Brigadier-General R. J. Tudway married,
in 1906, Olive Winifred, daughter of E. W. Browne.
REID, ELLIS RAMSAY,
Lieut.-Colonel, was born 23 Jan. 1850, son of
Lestock Robert Reid, late Bombay Civil
Service. He was educated at Harrow and
Sandhurst, and joined the 108th Regt. as
an Ensign in 1869; exchanged as Captain
to the 44th Foot, 1878, and joined the
Army Pay Department as Paymaster 11
March, 1881. He served in the Bechuana–
land Expedition as District Paymaster of
the Force, 1884- 5, and was honourably
mentioned. He became Honorary Iajor
11 larch, 18 6, and Staff Paymaster 31
Aug. 1893; Lieutenant-Colonel 16 Feb.
1899. He served in South Africa from
Nov. 1899, to the end of the war; was
mentioned in Despatches and created a
Companion of the Distinguished Service
Order [London Gazette, 26 June, 1902]:
Ellis Ramsay Reid.
"
Ellis Ramsay Reid, Lieut.-Colonel, Army
Pay Department. In recognition of ser–
vices
durin~
the operations in outh Africa." The Insignia were presented
by the King 18 Dec. 1902. He became Colonel 11 July, 1903; was created
a
C.~.
in 1907:, and retired 23 Jan. 1910; became Chief Paymaster, A.P.D.
He died 14
O~t.
1918. Colonel Reid married, in 1901, Helena Kate Risley.
DORAN, WALTER ROBERT BUTLER,
Major, Brevet Lieut.-Colonel,
was born 15 Dec. 1861, son of the late General Sir John Doran, K.C.B.
·He joined the Royal Irish Rifles, as Lieutenant, 10 May, 1882. He served
with the Egyptian Expedition, 1 82; in the action at Kassassin, and
Battle of Tel-el-Kebir (Medal with clasp; Bronze tar); served with the
Soudan Expedition, 1884-85, on the Nile; served with native levies (clasp).
H~
was.Staff Captain, Egypt, 12 March to 21 Aug. 1885; Adjutant, Royal
IrIsh RIfles, 1 Feb. 1 87, to 31 March, 1891; was promoted Captain 26
Nov. 1888; served in the Hazara Expedition, 1888 (Medal with clasp).
He passed the taff College in 1894, and was employed with the Egyptian
Army from 1 Jan. 1897, to 3 March, 1900; accompanied the Nile Ex–
pedition, 1897, and was mentioned in De patches [London Gazette, 25
Jan. 1898], and received the Egyptian Medal with clasp; again accom–
panied the Nile Expedition, 1898, in charge of Store Depot and hospital
at Berber; at the battles of the Atbara and Khartoum, in command of
an Egyptian. battalion (Despatches [London Gazette, 4 Nov. 1 9 ];
Brevet of IaJor 16 Nov. 1898 ; Medal); served with the Nile Expedition
1899; took part in the operations resulting in final defeat of Khalifa, in
command of the 9th udanese (Despatches [London Gazette, 30 Jan.
1900] ; Brevet of Lieutenant-Colonel 14 March, 1900). He served in
the South African War, 1899-1902, on Special ervice, 4 to 22 March,
1900; Brigade Major 23 April to 22 Nov. 1900; Staff Officer 23 Nov.
~900,
to 2
Ju~y, H~02.
He was promoted Major 19 Feb. 1901; took part
111
the operatIOns
111
the Transvaal 30 Nov. 1900, to May,
1901 ;
in Cape
Colony, June, 1901, to 31 May, 1902, in command of a Flying Column,